Czy wiesz, że osiem milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii przyjmuje leki psychiatryczne, w Stanach Zjednoczonych jest to czterdzieści milionów, a w Polsce około dwa miliony osób? Statystyki zażywania leków psychiatrycznych rosną bardzo szybko – w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosły one dwu–trzykrotnie w Polsce, a na Słowacji aż pięciokrotnie. Dlaczego tak jest? Jeśli chciał(a)byś posłuchać czegoś, co otworzy Twoją perspektywę i zachęci do zastanowienia nad metodami leczenia zaburzeń psychicznych – to ten odcinek jest dla Ciebie!
PS: Odcinek ma na celu propagowanie kulturalnej i pełnej szacunku dyskusji oraz refleksji nad dostępnymi metodami leczenia zaburzeń psychicznych. Nie planuj pod jego wpływem odstawienia leków! Swoje decyzje w zakresie farmakoterapii podejmuj wspólnie ze swoim lekarzem psychiatrą.
Dr Radosław Stupak – jest psychologiem, wykładowcą w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, autorem pracy doktorskiej pod tytułem “Model biomedyczny w psychopatologii i opozycja wobec niego. Perspektywa psychologiczna” oraz artykułów w „Psychiatrii Polskiej”, „Archives of Psychiatry and Psychotherapy”, „Theory & Psychology” czy „International Journal of Environmental Research and Public Health”.
Strona Radka na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100066645964094
Tematy poruszane w odcinku:
- Co to jest medykalizacja psychiatrii?
- Co to jest model biomedyczny w psychiatrii?
- Jak bardzo rosną statystyki zażywania leków psychiatrycznych?
- Jaka jest skuteczność leczenia lekami antydepresyjnymi?
- Jakie są wady przyjmowania leków?
- Jakie są inne możliwe formy pomocy?
- Co to za historia z filmem Beaty Pawlikowskiej o depresji i co o niej myśli nasz gość?
Kliknij poniżej, by posłuchać odcinka bezpośrednio na tej stronie, zapraszam!
Podcast „Dziki Zapach Psychologii” znajdziesz też popularnych w aplikacjach:
Zamów powiadomienia o nowych odcinkach podcastu „Dziki Zapach Psychologii”. Co miesiąc znajdziesz w nim wiedzę, inspiracje i wskazówki dotyczące rozwoju przy pomocy narzędzi terapii schematów: uwalniania się od napięcia, pokonywania Wewnętrznego Krytyka, przepracowania doświadczeń z dzieciństwa i zyskania swobody i lekkości w działaniu! Łączę sprawdzoną naukowo metodę z ciepłem i troską.
Jeśli wolisz, możesz też przeczytać dwa artykuły, które powstały na bazie treści poruszonych w odcinku: