Podcast odc. 4 Krytycznie o lekach psychotropowych – rozmowa z dr Radosławem Stupakiem

podcast 4 leki psychotropowe

Czy wiesz, że osiem milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii przyjmuje leki psychiatryczne, w Stanach Zjednoczonych jest to czterdzieści milionów, a w Polsce około dwa miliony osób? Statystyki zażywania leków psychiatrycznych rosną bardzo szybko – w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosły one dwu–trzykrotnie w Polsce, a na Słowacji aż pięciokrotnie. Dlaczego tak jest? Jeśli chciał(a)byś posłuchać czegoś, co otworzy Twoją perspektywę i zachęci do zastanowienia nad metodami leczenia zaburzeń psychicznych – to ten odcinek jest dla Ciebie!

PS: Odcinek ma na celu propagowanie kulturalnej i pełnej szacunku dyskusji oraz refleksji nad dostępnymi metodami leczenia zaburzeń psychicznych. Nie planuj pod jego wpływem odstawienia leków! Swoje decyzje w zakresie farmakoterapii podejmuj wspólnie ze swoim lekarzem psychiatrą.

Dr Radosław Stupak – jest psychologiem, wykładowcą w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, autorem pracy doktorskiej pod tytułem “Model biomedyczny w psychopatologii i opozycja wobec niego. Perspektywa psychologiczna” oraz artykułów w „Psychiatrii Polskiej”, „Archives of Psychiatry and Psychotherapy”, „Theory & Psychology” czy „International Journal of Environmental Research and Public Health”. 

Strona Radka na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100066645964094

Tematy poruszane w odcinku:

  1. Co to jest medykalizacja psychiatrii?
  2. Co to jest model biomedyczny w psychiatrii?
  3. Jak bardzo rosną statystyki zażywania leków psychiatrycznych?
  4. Jaka jest skuteczność leczenia lekami antydepresyjnymi?
  5. Jakie są wady przyjmowania leków?
  6. Jakie są inne możliwe formy pomocy?
  7. Co to za historia z filmem Beaty Pawlikowskiej o depresji i co o niej myśli nasz gość?

Kliknij poniżej, by posłuchać odcinka bezpośrednio na tej stronie, zapraszam!

Podcast „Dziki Zapach Psychologii” znajdziesz też popularnych w aplikacjach:

Zamów powiadomienia o nowych odcinkach podcastu „Dziki Zapach Psychologii”. Co miesiąc znajdziesz w nim wiedzę, inspiracje i wskazówki dotyczące rozwoju przy pomocy narzędzi terapii schematów: uwalniania się od napięcia, pokonywania Wewnętrznego Krytyka, przepracowania doświadczeń z dzieciństwa i zyskania swobody i lekkości w działaniu! Łączę sprawdzoną naukowo metodę z ciepłem i troską.

Jeśli wolisz, możesz też przeczytać dwa artykuły, które powstały na bazie treści poruszonych w odcinku: